Nowogród – Widowisko „Wesele na Kurpiach”

04.09.2021
Sobotnie „Wesele na Kurpiach” było jednym z najbardziej oczekiwanych widowisk teatralno-folklorystycznych tego lata.
Razem z harmonistą Tomaszem Mielnickim mieliśmy ogromną przyjemność zagrać podczas potańcówki kurpiowskiej będącej integralną częścią wydarzenia.

Przygotowania do spektaklu trwały ponad pół roku, angażując między innymi artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” z Białegostoku oraz członkinie kobiecego Zespołu Śpiewaczego z Nowogrodu działającego przy tamtejszym Gminnym Ośrodku Kultury i prowadzonego przez Dariusza Wróblewskiego.

Scenariusz współtworzył Mariusz Żwierko – człowiek związany z tańcem od blisko 30 lat, obecnie główny instruktor ZPiT „Kurpie Zielone”, twórca i choreograf warszawskiej grupy Woda na Młyn.
Główną ideą spektaklu było wyjście poza ramy teatru obrzędowego, połączenie stylizacji i tradycji na możliwie najwyższym poziomie… z nutą humoru.

Spektakl miał swoją premierę w nowogrodzkim amfiteatrze nad Narwią, zgromadził tłumy miłośników kultury ludowej, przedstawicieli najwyższych władz szczebla wojewódzkiego oraz… członków zasłużonej dla Kurpiowszczyzny rodziny Chętników, z której wywodzą się mistrz lutnictwa kurpiowskiego Wincenty Chętnik oraz jego syn Adam – etnograf, pisarz i wreszcie twórca Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie.

Dziękujemy Podlaskiemu Instytutowi Kultury w Białymstoku za organizację wydarzenia a reżyserowi za ujęcie nas w scenariuszu.
Wyrazy wdzięczności kierujemy również w stronę harmonisty Tomasza Mielnickiego, który zgodził się zagrać gościnnie razem z nami.

WESELE NA KURPIACH. TEATRALNE WIDOWISKO FOLKLORYSTYCZNE
reżyseria, choreografia: Mariusz Żwierko
adaptacja scenariusza, reżyseria: Emilia Wyszkowska
opracowanie muzyki: Andrzej Grzybowski
asystent reżysera i choreografa: Agnieszka Ondruch-Sikora
przygotowanie wokalne: Marta Szałkiewicz (ZPiT „Kurpie Zielone”), Dariusz Wróblewski (Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu)
scenografia: Michał Wyszkowski

fot. Agata Dąbkowska/ZPiT KZ


Podziel się ze znajomymi